Дружеството разширява дейността си с проектиране и изграждане на подстанции
Откъде идват основните поръчки на Централна енергоремонтна база (ЦЕРБ), кои са най-големите трудности при поддръжката на енергийните съоръжения в България и по какви нови проекти работи компанията – един разговор с д-р инж. Димитър Белелиев, председател на съвета на директорите на ЦЕРБ.
– Г-н Белелиев, Централна енергоремонтна база е водещото и най-голямото предприятие за ремонт и поддръжка на енергийни съоръжения в България и на Балканския полуостров. Дружеството има 77-годишна история. Имате ли достатъчно проекти в България, откъде идват основните ви поръчки?
Централна енергоремонтна база е създадена през 1948 г. като ключово предприятие за поддръжка на енергийната инфраструктура в страната. В момента оперираме на международния пазар в повече от 10 държави, като обединяваме комплексни решения, обхващащи целия жизнен цикъл на енергийните обекти – от проектиране и строителство, през доставка и монтаж, до поддръжка, сервиз и мониторинг. Въпреки дългогодишното ни присъствие на българския пазар на този етап над 90% от дейността ни е насочена към чужбина. Изпълняваме редица сложни енергийни проекти в Румъния, Черна гора, Северна Македония, Босна и Херцеговина (Република Сръбска), Косово и Гърция. Всъщност в Гърция работим вече близо 20 години – осигуряваме сервиз на големи мощности, които произвеждат електроенергия. Там последните години сме ремонтирали 18 големи хидрогенератора на различни производители.
Поддържаме инфраструктурата и енергийни обекти както на континентална Гърция, така и на островите. Във водния сектор и в рехабилитацията на ВЕЦ-ове името ни се ползва с доверие. Работим също с полски, чешки и италиански компании, имаме партньори в Германия и в Австрия. Реагираме светкавично при аварийни ситуации, което е една от силните ни страни. Работили сме в Ливан, Грузия, Сирия, Украйна, но през последните години най-много проекти имаме на Балканите.
– Каква е ситуацията на българския пазар? С какви трудности се сблъсквате при поддръжката на енергийните съоръжения в страната?
В България работим с големи компании, но 90% от основната ни работа, както споменах, е извън страната. В чужбина големите енергийните предприятия имат визия за това какви проекти ще реализират в следващите 5-6 години. И правилно разбиране за ролята на поддръжката. За всяка машина или енергиен обект спазват предписанията за ремонт. И ги експлоатират правилно. Ние предлагаме и цялостна техническа оценка и документиране на състоянието на трансформатори, която спомага за ранното откриване на потенциалните проблеми и намалява риска от аварии.
За съжаление, у нас липсва разбирането, че е по-добре да инвестираш в поддръжката на едно енергийно съоръжение, отколкото в ремонта му. А възстановяването след тежки аварии е скъпо „удоволствие“. У нас се инвестира в нови мрежи, вместо да се отделят средства за правилна и навременна експлоатация и в поддръжка. Предписания рядко се спазват, а енергийните съоръжения се експлоатират, докато не се счупят. Предлагаме и услуга за модернизация на физически и морално остарели електрически двигатели, като им удължаваме живота с 25-30 години.
В чужбина моделът на работа е различен. Компании, подобни на нашата, сключват рамкови договори с големите енергийни оператори, които осигуряват основен обем работа и стабилност. Тези договори покриват ремонт на ключови съоръжения в електроенергийната инфраструктура, а допълнителните поръчки от външни клиенти спомагат за развитието им.
У нас такъв механизъм липсва, но трябва да се работи в тази посока. Необходимо е да имаме предвидима и устойчива заетост. Ние сме конкурентоспособни в сегмента на мащабните проекти, разполагаме с модерна техника, сертификати и лицензи, които поддържаме редовно и всичко това изисква значителни инвестиции, както и спазване на строги административни изисквания.
Основният ни фокус е ремонтът на големи машини. Залагаме на нови технологии, модерно оборудване и на хората. Бъдещето на нашата индустрия зависи от младите специалисти, които ще я движат напред.
– Какви са последните ви проекти, навлизате ли в нови пазарни сегменти?
От няколко години усилено налагаме на пазара ново направление – за проектиране, доставка, монтаж, въвеждане в експлоатация на подстанции. В момента работим по проекти за 5 подстанции. Единият от тях е за изграждане на подстанция за фотоволтаичен парк за гръцка фирма с мощност 120MVA и нива на напрежение 33/110 kV. Предлагаме също модернизация и рехабилитация на съществуващи подстанции.
Продължаваме развитието си като производител на тоководещи клеми и токова арматура. Тези продукти са част от богатия каталог на ЦЕРБ Механо, включващ както стандартни, така и индивидуални изделия, създавани по клиентски изисквания. Производственият процес е сертифициран и отговаря на най-високите международни стандарти за качество, като има и свидетелство от Патентното ведомство на Република България за регистриран полезен модел.
Разширяваме обсега от услуги на високоволтовата си изпитателна лаборатория, лабораторията за вибродиагностика и балансиране, центъра за контрол на метали, химическата лаборатория. Занимаваме се и с промишлено строителство.
– Планирате ли инвестиции в модернизация?
ЦЕРБ ВЕМ, най-старото подразделение на ЦЕРБ Груп, за ремонт и диагностика на въртящи се електрически машини, наскоро спечели голяма обществена поръчка в чужбина и изпълнява инвестиционна програма за 2,5 млн. лева.
По договори за поддръжка на големи съоръжения в Северна Македония, ЦЕРБ инвестира близо 900 хил.лв. в нови немски и италиански машини. По тези договори имаме вече завършена поръчка за доставка на статорна намотка, като предстои производството на роторни намотки. Инвестираме в покупката на екологично оборудване, което ще оптимизира и работните процеси. Такива например са новата машина за формиране на статорни секции с изцяло автоматизиран процес, мобилният уред за изпитване на статори, който може да се пренася от една локация на ремонтни дейности на друга, и екологичната машина за спояване със сребърен припой, която се захранва с дестилирана вода.
– Как се справяте с предизвикателството с човешките ресурси?
Наемаме все повече работници от държави извън ЕС – Узбекистан, Украйна, Непал, Индонезия, като така запълваме недостига на нискоквалифициран труд.
Работим със специализирани училища и университети, като провеждаме стажове и практически обучения. В края на юни се състоя поредното запознаване на студенти с дейността на фирмата и с реалната практическа страна на образованието им, под ръководството на специалисти.
С учениците от професионалните гимназии работим по програми за дуално обучение, увеличаваме все повече проектите „на терен“ с тях. Имаме служител, който започна като стажант, едновременно работеше и учеше, и вече е доктор на науките!
Вярваме, че инвестицията в младите е инвестиция в устойчивото развитие на сектора. А за да задържим служителите си, им предоставяме придобивки като допълнително здравно осигуряване, ваучери за храна, безплатен обяд, възможности за квалификация и професионално развитие, както и такива за кариерен растеж в компаниите ни.
Българските инженери, когато са мотивирани, показват впечатляващи резултати… Бъдещето е в тях.
Източник: https://www.investor.bg/a/518-energetika/416007-d-r-inzh-dimitar-beleliev-90-ot-proektite-na-tserb-sa-izvan-balgariya