ЦЕРБ ТРАФО – Трансформатори с подвижни въглено-графични четки и ролки
Трансформаторите с подвижни въглено-графитни четки и ролки са част от видовете трансформатори за плавно регулиране на напрежението. Те се отличават с простота на конструкцията и икономичност по отношение на разхода на активни материали. Трансформаторите с подвижни въгленови ролки се състоят принципно от магнитопровод и две намотки: захранваща и регулираща. Част от регулиращата намотка (или цялата намотка) се разполага най-отвън в един слой. Външната повърхност на намотката се почиства от изолацията и се образува контактен път по който се придвижва въглено-графитната ролка или четка. Вторичната намотка може да се изпълни както от профилен проводник навит на ребро така и от кръгъл проводник. Въглено-графитната ролка изпълнява двойна роля: от една страна, тя служи като токоснемател, а от друга – ограничава изравнителния ток, възникващ в накъсо съединената навивка. Токът се ограничава от неголямото съпротивление на ролката между допирните й точки с проводниците, както и от преходното съпротивление от намотката към въгленовата ролка.
При малки мощности (до около 2 – 3 kVA) се използват навити магнитопроводи от електротехническа стомана нарязана на ленти. Така се получават пръстеновидни магнитопроводи, които имат минимална дължина на магнитните силови линии и са икономични. Намотката се изпълнява от емайлиран проводник и се навива чрез специални автомати. Навивките се разполагат плътно една до друга върху външната повърхност на пръстеновидния магнитопровод, а във вътрешността се застъпват поради по-малката обиколка на вътрешната повърхност. Въгленовата ролка се търкаля по външната повърхност на намотката, която се зачиства от изолацията на определена ширина.
При по-големите мощности (4 kVA и нагоре) трансформаторите се изпълняват като еднофазни или трифазни от ядрен тип с естествено въздушно или маслено охлаждане. Въглено-графитните ролки са закрепени към обща изолационна греда, която се направлява от тоководещите шини на фазите. Контактният натиск между ролката и намотката между шините и токоснемателното устройство се осъществява чрез специални пружини. Задвижването на гредата с ролките става чрез винтове и червячна предавка или чрез верига.
Задвижването с винтове и червячна предавка осигурява по-добро фиксиране на положението на гредата с ролките, но изисква по-прецизна изработка и е скъпо поради което се избягва.
Задвижването с верига дава възможност да се преодолеят по-лесно трудностите, възникващи при монтажа поради неточности в производството.
Задвижването може да бъде ръчно или с двигател. Последното се използва в случаите когато е необходимо далечно управление на процесите. Обикновено се използва еднофазен двигател с кондензаторна намотка с мощност 40-50 W и захранващо напрежение 220 V. В схемата на управление трябва да се предвидят и крайни прекъсвачи, които изключват двигателя малко преди ролките да достигнат крайното си положение и да „изпаднат” от намотките.