ЦЕРБ ТРАФО – Термометри на трансформаторите
Всеки маслен трансформатор излиза от завода производител окомплектован със съответната апаратура и принадлежности, които са необходими за транспортирането, монтажа и експлоатацията му. Според предназначението си тези съоръжения се класифицират в следните основни групи:
- за защита на трансформаторното масло от окисляване, овлажняване и налягане;
- за контрол на температурата и охладителната система;
- за включване в мрежата;
- за обслужване, ревизия и ремонт;
- за повдигане, преместване и транспорт.
Към групата за контрол на температурата и охладителната система спадат следните уреди:
- Стъклен живачен термометър: той е обикновен термометър, поставен в защитен стоманен кожух, който има прорез за наблюдение на скалата на температурата и част с резба за присъединяване към джоба на капака на трансформатора. Този вид термометър е морално остарял, но при някои стари български трансформатори все още се използва.
- Манометричен термометър: той се състои от температурен елемент – малък метален резервоар, тънка съединителна тръбичка с дължина до няколко метра, и измервателен елемент. Температурният елемент, тръбичката и измервателният елемент. При повишаване на температурата течността в резервоара се разширява, налягането в измервателният елемент се повишава и той се деформира. Свободният му край задвижва свързаната с него стрелка, която показва температурата по съответно градуираната скала. Върху скалата на уреда по пътя на стрелката се закрепват две или повече регулируеми контактни пластини. Полученият контакт между стрелката и тези пластини се използва за подаване на сигнал за изключване на трансформатора, за автоматично пускане и/или спиране на двигателите на вентилаторите и помпите на охладителната система.
Двата описани модела термометри имат един недостатък, че измерват температурата на маслото и не дават точна представа за моментната температура на намотките, които се загряват много по-бързо от маслото. За измерването на температурата им е необходима индиректна система, защото е опасно да се поставя сензор близо да намотката. Този метод се нарича „Топлинен модел”:
- Термометърът е проектиран да измерва температурата на намотката като използва специална колба обградена от термично съпротивление през което минава ток, пропорционален на фазовия ток на намотката и трансформатора, под специфично натоварване и температурни условия, с помощта на токов трансформатор. Топлинния елемент се настройва с помощта на потенциометър монтиран до измервателната скала.
- Табло за управление на охладителната система: то обобщава и събира в една електрическа схема всички уреди за защита на маслото, за контрол на температурата и охладителната система. На неговите клемореди са свързани проводниците от всички уреди по трансформатора. С помощта на контролери, контактори и предпазители, таблото изпълнява следните функции: (1) автоматично пускане и изключване на охладителната система едновременно с включването или изключването на трансформатора; (2) автоматично управление на режима на работа на помпите и вентилаторите в зависимост от режима на работа на трансформатора; (3) автоматично включване на резервен охладител (ако има монтиран такъв) при повреда в помпите или в някой вентилатор; (4) автоматично или ръчно включване на резервното захранване при повреда на главното захранване в охладителната система; (5) ръчно или автоматично управление на цялото табло; (6) сигнализация за неправилна работа на охладителната система, претоварване, максималнотокова защита при късо съединение, отпадане на фаза – работа на две фази.
Повече за ЦЕРБ ТРАФО може да откриете на сайта ни.