ЦЕРБ ТРАФО – изводи на трансформатор
Всеки маслен трансформатор излиза от завода производител окомплектован със съответната апаратура и принадлежности, които са необходими за транспортирането, монтажа и експлоатацията му. Според предназначението си тези съоръжения се класифицират в следните основни групи:
- за защита на трансформаторното масло от окисляване, овлажняване и налягане;
- за контрол на температурата и охладителната система;
- за включване в мрежата;
- за обслужване, ревизия и ремонт;
- за повдигане, преместване и транспорт.
Към групата за включване в мрежата попадат изводите. Всеки извод се състои от тоководеща част (меден прът, тръба, кабел или шина) и изолационно тяло, което отделя тоководещата част от капака или от стената на казана на трансформатора. Всеки извод трябва да отговаря на известни условия: електрическа якост, прегряване, механична якост. Те се конструират за различни класове на напрежения и са предназначени вътрешен и външен монтаж:
- Външен монтаж, ниско напрежение. Изводите за външен монтаж имат външно порцеланово тяло с по-силно оребрена повърхност от тези за вътрешен монтаж. В трансформаторите от по-стар тип са използвани изводи, при които порцелановото тяло е залепено с кит към чугунен или стоманен фланец. При повреда на такъв извод замяната му е сложна и затова в съвременните трансформатори те не се използват. Всички нови изводи имат конструкция, която осигурява демонтирането и подмяната им да става лесно и бързо, без изваждане на вътрешната част или повдигане на капака. За трансформатори с намотки за много големи токове (от порядъка на десетки хиляди ампери). Се използват шинни изводи които са много по компактни от тези с порцеланово тяло.
- Външен монтаж, високо напрежение. Тези изводи са с по-сложна конструкция, с по-големи и масивни оребрени тела (от порцелан или силикон) и вътрешна изолация. Класифицират се според типа на изолационният флуид с който са напълнени: масло, елегаз или специална смола. Съществуват изводи за високо напрежение от 110kV до 1250kV. Всички те са оборудвани с специални нивомери за отчитане количеството изолационен флуид в тях, както и специални изводи тип „пин” за измерване на „Ъгъл на диалектричните загуби” (tanδ), който е един от най-важните характеристики на извода.
- Вътрешен монтаж. Тези изводи са с по-малко оребряване на тялото, като при някои случаи дори липсва оребряване. В България и на много места по света е прието да се използват изводи само за външен монтаж, което дава възможност за монтиране на трансформаторите при всякакви условия на работа.
Всички трансформатори се снабдяват със заземителни устройства – най-често заземителни планки или гайки, разположени на достъпно място в долната част на казана и означени със специален знак „Земя”. С тях, трансформаторът се заземява в общата заземителна схема на подстанцията в която е монтиран.