ЦЕРБ стана официален представител на румънската компания SCANDO TRADING. Това, което отличава тази компания е разработена от тях иновация за предотвратяване на пожари при силовите трансформатори.
Принцип на действие на противопожарната и пожарогасителна инсталация за силови трансформатори
Основно тази техника зависи от използването на студено масло от долните слоеве на казана, заедно с обема на студен инжектиран азот в казана, за охлаждане на горния слой масло, който влиза в контакт с вътрешната част, в случай че температурата на този слой достигне температурата на запалване.
Този охлаждащ ефект се дължи на факта че студеното масло от долните слоеве на казана мигрира към горещата зона, като тази циркулация се осъществява благодарение на струята азот от определено ниво на казана. Температурата на азота е много ниска, заради разширението от бутилката (с налягане от 200 bar) от температурата на околната среда. За да се предотврати загуба на масло, определен обем се изтегля от казана, едновремнно с инжектирането на азот за да се свали нивото на маслото до няколко сантиметра под капака на трансформатора.
Този метод на защита, който бива усъвършенстван вече над 50 години от различни производители заедно с Authority of Electricity of France (EDF), дава следните предимства:
- Когато системата заработи, тя веднага пасивира трансформатора; в случай на пробив вътре в активната част, дори и след задействане на клапана за свръх налягане, възможността за запалване на трансформаторното масло е сведена до минимум;
- Голямата надеждност на системата означава, че е необходима по-малка поддръжка.
Всички компоненти (механизмите за освобождаване на налягането и електро механичното освобождаване, впръскването на азот и т.н.) са тествани с максимална стрикност от техническият отдел на Scando Trading, заедно с производителите на трансформатори от Румъния.
Функционалност на инсталацията
Процесът на функциониране може да бъде стартиран ръчно или автоматично:
- Ръчното функциониране може да се извърши чрез превключване на ключ, разположен в контролния шкаф на инсталацията, от командната зала или релейната стая (в зависимост от конструкцията на подстанцията). При малко вероятна загуба на захранване, ръчното функциониране може да се извърши чрез задействане на ръчка (поставена заедно с пръта на електромагнита, който освобождава лоста), която поддържа противотежестта, която отваря изпразващия клапан.
– Автоматичното функциониране се извършва чрез получаване на команда от собствените електрически защитни устройства на трансформатора, които са свързани към контролния шкаф на инсталацията. В този смисъл командната логика се избира от крайния потребител. Например, едно от началните условия на инсталацията може да бъде дадено от задействащ сигнал на газовото реле, заедно с работата на диференциалната защита на трансформатора. Друго начално условие може да бъде дадено от сигнала на пожароизвестителите, заедно с диференциалната защита и работата на високоволтовият прекъсвач на трансформатора. - Когато се задейства основния електромагнит, който освобождава противотежестта, която отваря клапата за източване на маслото, дръжката на клапана ще предаде механичен сигнал, който движи клапана за впръскване на азот. На практика изтеглянето на маслото е последвано от инжектиране на азот, но времето между двете операции е няколко милисекунди. Азотът се инжектира в основата на казана на трансформатора през инжекционните клапани, които се отварят по време на нормалното функциониране на. В тази фаза потока на азота е равен на източеното масло. Маслото се изтегля частично от казана на трансформатора в резервоар над нивото на земята. След частично изтегляне на маслото, инжектираният азотен поток нараства значително чрез автоматичното превключване на допълнителен клапан, успореден на първия.