ЦЕРБ ТРАФО – Работа на трансформатор в паралел
Два и повече трансформатора работят в паралел, когато техните първични, съответно вторични намотки са включени на общи шини. Обикновено в подстанциите има по няколко трансформатора, включени в паралелна работа. От технически и икономически съображения е целесъобразно вместо един трансформатора с голяма мощност да работят няколко, които сумарно да имат същата мощност. Така се осигурява резерв в електроенергийната система в случай на авария или планов ремонт. Също така и загубите са по-малки, когато не се използва пълната проектна мощност на трансформаторната подстанция.
За да работят паралелно няколко трансформатора, необходимо е техните токове и напрежения да бъдат във фаза. В противен случай през намотките им минава изравнителни токове, които създават допълнителни загуби и понякога осуетяват паралелната работа.
Основното изискване към паралелно работещите трансформатори е общият товар да се разпределя пропорционално на техните номинални мощности. На практика в паралел работят трансформатори с различни мощности, конструкция и схеми на намотките. За да се обезпечи тяхното еднакво относително натоварване, те трябва да отговарят на следните условия:
- Еднакви номинални първични и вторични напрежения.
Това на практика означава еднакви коефициенти на трансформация. При работа в паралел на два трансформатора с различни коефициенти на трансформация, трансформаторите се натоварват неравномерно. По-голямо е натоварването на трансформатора с по-малък коефициент на трансформация. Съгласно международните стандарти се допуска работа в паралел на трансформатори с разлика в коефициентите от 0,5%.
- Еднакви активни и индуктивни съставки на напреженията на късо съединение.
При тяхното неравенство едни трансформатори са натоварени а други са ненатоварени. Трансформаторът с най-малко напрежение на късо съединение достига номиналната си мощност първи. По-нататъчното увеличаване на товара е недопустимо. Препоръчва се включване в паралелна работа на трансформатори на които напреженията на късо съединение не се различават с повече от 10% от тяхната средноаритметична стойност. Освен това отношението на номиналните им мощностите им не трябва да бъде по-голямо от 3:1.
- Еднакви групи на свързване на трансформаторите.
Паралелна работа на трансформатори с различни групи на свързване е невъзможна. Ако се направи циклично премаркиране на клемите на намотките на единия трансформатор или се разменят началата и краищата, е възможно в някои случаи да се включат в паралел трансформатори с различни групи. На практика за паралелно включване на два трансформатора се извършва операцията „фазировка”. Това е проверка чрез волтметър, дали към съответните вторични шини се включват едноименните изводи на вторичните намотки, помежду които не трябва да има потенциална разлика.