ЦЕРБ ЕЛЕКТРОИЗГРАЖДАНЕ – Силова инсталация
Специалисти от ЦЕРБ Електроизграждане изградиха вътрешни инсталации по специфично задание.
Системата на захранване е TN-S. Съответно за всеки отделен консуматор е предвидено отделно трето жило, което служи за заземяване. Кабелите се изтеглят в PVC кабелни канали и под мазилка. Mонтирани са метални тръби Ф38/1,4мм при преминаване на кабели през стените. Отворите за преминаване на кабелите през стените са уплътнени с негорим материал.
Силова инсталация
Изпълнено е захранване на контакти с общо предназначение, технологични консуматори и компютърни конфигурации. Кабелите за контакти в кабинета и фоайето са мостови, положени под мазилка. Кабелите за силовата инсталация в учебната зала са тип СВТ и са изтеглени в PVC кабелни канали и алуминиеви подови канали. Кабелите, които транзитно преминават през фоайето, за да достигнат до учебната зала са изтеглени в кабелен канал. Компютърни конфигурации – На всяко бюро се монтира базова сервизна кутия за контакти – Optiline 45 – Schneider electric. В базовата сервизна кутия се монтират 4 модула – 3бр. монофазни контакти и 1бр. розетка за компютърна мрежа RJ45. Връзката между подовия канал и контактите в базовата сервизна кутия ще се осъществи посредством кабел СВТ 3×1.5мм? в метален шлаух.
Инсталацията е изпълнена както следва:
- Контакти за общо ползване в учебната зала и климатици с кабел СВТ 3х2,5мм2.
- Контакти за компютърни конфигурации с кабел СВТ 3х1,5мм2.
- Контакти за общо ползване в кабинета и фоайето с ПВВ-МБ-1 3х2,5мм2
- Захранващите кабели са избрани по допустимо нагряване, проверени са по пад на напрежение и имат достатъчен резерв.
- Осветлението на всички помещения е съобразено с функциите, които ще изпълняват. Реализираните осветености отговарят на действащите норми. Броя на осветителните тела на различните помещения е определен по задание на инвеститора и на база компютърни изчисления. Предвидено е използването на лампи тип ТL5 – които са с по-добър коефициент на светлоотдаване. Осветлението е работно и евакуационно. За обекта е предвидено евакуационно осветление с осветителни тела 1х11 LED с акумулатор, надпис „EXIT” и стрелка, указваща посоката за евакуация. Същите осветители се използват и за аварийно осветление, което осигурява необходимата осветеност при отпадане на захранването.
- Табло Т1
За захранване на новото Т1 се използва съществуващ проводник ПВВ-МБ1 3×6мм2. Системата на захранване на Т 1 е TN-S.
Предвидени са две шини в таблото:
- шина основно захранване – към нея са свързани осветлението, контактите за общи нужди, климатиците и всички останали консуматори, които не са свързани с компютърната мрежа.
- шина резервно захранване – с цел да се намали мощността на UPS-a, към тази шина са свързани само компютърните конфигурации, модема и суича.
За заземяване на таблото се използва третото жило на съществуващият захранващ проводник ПВВ-МБ1 3×6 мм2.
Защитата срещу токове с нулева последователност (токове на утечка) се осъществява посредством дефектнотокови защити, който са монтирани в таблото. Съгласно НУЕУЕЛ, Чл. 1789 за защита на токови кръгове, захранващи контактни излази за преносими електрически уреди, се предвижда автоматично изключване на захранването чрез дефектнотокова защита. В случая дефектнотокова защита е предвидена както за токовите кръгове за контакти така и за отделни консуматори, за които е взето техническо решение за защита срещу токове с нулева последователност. Дефектнотоковите защити са с чувствителност 30 mA.
Инсталацията за осветлението (работно и евакуационно), e изпълнена с проводник ПВВ-МБ-1 3х1,5мм2 под мазилка по стените и под замазка на таван